Ateliér Bursík 

cze - eng - esp - de

Jan Hus Bursík - Jan Hus Bursík jr. - Bronislav Bursík - Nikola Bursík

Nástroje

Pětistrunné housle „Milanolo“ 2013

Pětistrunné housle „Milanolo“ vznikly v houslařském ateliéru Bursík v Brně za jedinečné spolupráce tří mistrů houslařů dvou generací – Jana Husa Bursíka a jeho synů Jana a Bronislava. Spojení tří individualit vedlo ke zrodu nástroje, který spojuje krásy tónu houslí a violy. Inspirací pro tento nástroj jim byl model Guarneri del Gesú, jenž přepracovali pro zvukové nároky pětistrunných houslí.

Pro tento nástroj byl vybrán prvotřídní materiál ze zlatého fondu houslařského rodu, který byl základem pro dosažení vysokých zvukových kvalit „Milanola“. Smrková vrchní deska s pravidelnými lety pochází z Německého Schwarzwaldu a její stáří se odhaduje na přibližných 60 let. Spodní desku z jednoho kusu zdobí rozmanité a hluboké žíhání. Jedná se o bosenský javor, jehož stáří je 50 let.

Díky promyšlené a pozměněné konstrukci bylo na nástroji dosaženo výborné hratelnosti. Rozšířením lubů, tedy vnitřního prostoru nástroje, a inovativním vyladěním vrchní a spodní desky nástroj vyniká zmnožením alikvotních tónů. Voluta a celkový tvar krku, byl navržen s ohledem na nutnost přidání páté struny C, přičemž si zachovává ideální váhu, která se snoubí s estetikou celého tvaru. Vlivem toho, že struna C byla umístěna na poslední kolík v kastlíku, bylo dosaženo ideálního pnutí této nejhlubší struny a tím i vylepšení jejího zvukového charakteru. Nástroj si zachovává jasné, barevné a svítivé vrchní struny, přičemž spodní struny zní violovým témbrem.

Lahodný a velmi pružný olejový lak, namíchaný dle starých italských receptur, snoubí esenciální oleje s měkkými elastickými pryskyřicemi. Tato kombinace zachovává v laku vysokou pružnost, která netlumí vibrace a podporuje celkovou rezonanci. Lak dodává nástroji okouzlující vzhled s vysokou transparentností k samotnému podkladu vybraného dřeva. Hra světel a barev, jež vyzařuje, umocňuje celkový hluboký dojem z tohoto unikátního nástroje.

Úvodní strana O nás Úspěchy Reference Fotogalerie Hudební ukázky Nástroje Kontakt Partneři

made by Hrbáček / webdesign ManoloDesign